Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Magyarországnak mindössze három titkosszolgálatra volna szüksége a NOL által megkérdezett szakértők szerint. A Katonai Biztonsági Hivatal és a Katonai Felderítő Hivatal összevonását az ellenzék is támadja.
Közel egymilliárd forintos megtakarítás mellett hatékonyságnövekedését, a párhuzamosságok megszüntetését, és 217 fős létszámcsökkenést vár Hende Csaba a Katonai Biztonsági Hivatal és a Katonai Felderítő Hivatal összevonásától - közölte a honvédelmi miniszter a Parlamentben. A NOL szakértők elmondásai alapján azt írja, ezek az érvek igazak lennének az Alkotmányvédelmi Hivatal és az Információs Hivatal közös szervezetbe olvasztása esetén is.
A Népszabadság által megkérdezett szakértők a Magyar Honvédség létjogosultságát is kétségesnek tartják. Megjegyezték, a kémek leleplezése és elfogása a katonaságon kívül többnyire az Alkotmányvédő Hivatal jog- és hatáskörébe tartozik. Mint azt a NOL-nak elmondták, véleményük szerint Magyarországnak mindössze három titkosszolgálatra volna szüksége: az Alkotmányvédelmi Hivatalra, az Információs Hivatalra és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatra. A portál megjegyzi, ez az opció nem valósulhat meg, mivel a két katonai nemzetbiztonsági szolgálat összevonása már eldöntött.
Kormánypárti források a NOL-lal ugyanakkor azt közölték, az összevonásnak politikai akadályai vannak: sem új tárcát, sem új miniszteri vagy „erős államtitkári” posztot nem kíván létrehozni a kabinet.
Az ellenzéki szocialisták úgy vélik, az átalakítás több kockázatot hordozhat magában, mint ahány előnyökkel járna. A Jobbik szerint egyenesen nemzetellenes lépés lenne az önálló katonai hírszerzés megszüntetése. Az LMP kizárólag egy átfogó nemzetbiztonsági reform részeként tartja elfogadhatónak a fúziót - írja a NOL.